Register  Login  Active Topics  Maps  

Hungarian - January challenge thread

  Tags: Hungarian
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
1549 messages over 194 pages: << Previous 1 2 3 4 5 6 7 ... 188 ... 193 194 Next >>
hribecek
Triglot
Senior Member
Czech Republic
Joined 5139 days ago

1243 posts - 1458 votes 
Speaks: English*, Czech, Spanish
Studies: Italian, Polish, Slovak, Hungarian, Toki Pona, Russian

 
 Message 1497 of 1549
03 February 2013 at 8:18pm | IP Logged 
Wow! Értettem mindent és nem kellett szótar!
maxval wrote:


Nincsenek sokan ezen a fórumon, más topikokban sincs sok ember. Szerintem ezt a topikot
is legfeljebb 10 ember olvassa. De nem számít: lényeg a minőség, nem a mennyiség, mi
pedig mind a ketten kiváló emberek vagyunk, ugye? :-)

Igazad van. Vagyunk olyan jók, hogy tíz ember együtt nem jobb, mint mi.

Maxval wrote:

Mit csináltam? Hát dolgozni járok, s ez nem túl kellemes. A latin könyvemben megkezdtem
a 32. leckét, s 35 lecke van a könyvben, azaz majdnem a végén vagyok és nemsokára jön a
második kötet, ami nagyon érdekes, az elsőnél is érdekesebb. A gond csak az, hogy míg a
nyelvtanból 95 %-ra emlékszem, csak ritkán felejtek el nyelvtani dolgokat, a szavaknál
rosszabbul állok, átlag minden 5 új szóból 1-et elfelejtek, tehát csak 80 %-ra
emlékszem.
Abban az esetben emlékszél nagyon jól! Én emlékszem sokkal rosszabbul. A nyelvtanból emlékszem talán 75 %-ra, de a szavakból sokkal kevesebbre, tovább meg kell ismételnem mindent.
Maxval wrote:

Tegnap voltam moziban, nézni a Hobbit című filmet, háromdimenziós moziban. A
háromdimenziós kép jó volt, de elaludtam a film közben, mert nem szeretem az ilyen mese
jellegű történeteket. De azért érdekes volt, az elejét és végét láttam, csak a közepén
aludtam.
Elaludtál! Vicces!
Láttam egész filmet és azelőtt elolvastam a könyvet, de nem aludtam el. A könyvek - "Lord of the Rings" közben gyakran aludtam el, mert túl hosszak és sok rész nagyon unalmas nekem.


Ranéztem a fényképeidre. Látom, hogy elég jó fényképész vagy. Én nem tudok jól csinálni fényképeket.

Edited by hribecek on 03 February 2013 at 8:20pm

2 persons have voted this message useful



hribecek
Triglot
Senior Member
Czech Republic
Joined 5139 days ago

1243 posts - 1458 votes 
Speaks: English*, Czech, Spanish
Studies: Italian, Polish, Slovak, Hungarian, Toki Pona, Russian

 
 Message 1498 of 1549
10 February 2013 at 4:51pm | IP Logged 
A PANCSER ÉS A HULLÁM – A TIZENHATODIK FEJEZET

Szóval, a barátok egy kocsiban voltak a spanyol északi parton. A csomagtartóban volt egy skót emberevő kutya, ami nézett ki, mint részi hyena és részi medve között. A kutya tovább támadta a részt a csomagtartó és a hátsó ülés között, de szerencsére nem tudott átharapni.

Megpárkoltak a parton és ránéztek a kikötőre. Sajnos teljesen lerombolt volt. Észrevettek sok piros ember is, rájöttek, hogy nagyon nehéz lesz elkerülni őket. Döntötték folytatni a vezetést a part mentén,bár tudták, hogy ez nagyon veszélyes, mert az emberek láthatották az autót.

A hely mellett, ahol megpárkoltak, egy bolt volt, de senki bent sem volt. Így gyorsan bementek a boltba és elloptak annyire, ahogy tudtak vinni. Elloptak sok húst és Rick adta a kutyának. A kutya nagyon éhes volt, szóval Rick adta egy kicsit többet. Azután a kutya abbahagyott morogni és úgy nézett ki elég boldogan.

Pár kilometérre a kikötőrtől találtak egy üres strandot és a strandon volt néhány csónak. Kiszálltak az autóból és elmentek a strandra.

-     Ez tökéletes, evezek is vannak. De mit kellene csinálnunk a kutyával, nem akarom elhagyni a kocsiban, meghalna – mondta Rick.

-     Miért nem, meg akart enni minket! – felelte Mike.

-     Nekem teljesen mindegy, mit akart csinálni, csak csinálta azt, amire edzték a skót emberek, nem az ő hibája! – mondta Rick.

-     Rendben, engedjed ki, de csak amikor én már a csónakban leszek – válaszolta Mike.

Így Mike és Adam beszálltak a csónakba és ellökötték magukat a strandról. Courtney beszállt a másik csónakba és várta Ricket. Rick visszament a kocsihoz. Ránézett a kutyára és várta, hogy a kutya megtámadja az ablakot, de csak ült és nézte Ricket.

Rick lassan elkezdte nyitani az ajtót, először csak néhány centimetérig, de a kutya tovább csak ült. Végre teljesen kinyitotta az ajtót és Rick gyorsan elfutott a kocsitól a csónak irányába. Beugrott a csónakba és gyorsan elkezdett evezni.

A kutya kiugrott a kocsiból és követte Ricket a tenger irányába. A barátok már a tengeren voltak és a kutya csak ránézett Rickre és a számával mondta - hová mesz nélkülem?

Azután a kutya lassan befordult a tengerbe és elkezdett uszni a csónakok mögött.

-     Úgy látszik, hogy a kutya beleszeretett beléd, Rick – mondta Adam.

-     Nem tudom miért! – válaszolta Rick.

-     Adtad neki a húst és kiengedted őt, azért! – felelte Mike.

Így folytatták az evezést Angliához, a barátok a csónakokban és a kutya mögöttük.

1 person has voted this message useful



maxval
Pentaglot
Senior Member
Bulgaria
maxval.co.nr
Joined 4863 days ago

852 posts - 1577 votes 
Speaks: Hungarian*, Bulgarian, English, Spanish, Russian
Studies: Latin, Modern Hebrew

 
 Message 1499 of 1549
10 February 2013 at 5:25pm | IP Logged 
hribecek wrote:

A PANCSER ÉS A HULLÁM – A TIZENHATODIK FEJEZET

Szóval, a barátok egy kocsiban voltak a spanyol északi parton. A csomagtartóban volt
egy skót emberevő kutya, ami nézett ki, mint részi hyena és részi medve között. A
kutya tovább támadta a részt a csomagtartó és a hátsó ülés között, de szerencsére nem
tudott átharapni.


A PANCSER ÉS A HULLÁM – A TIZENHATODIK FEJEZET

Szóval, a barátok egy kocsiban voltak a spanyol északi parton. A csomagtartóban volt
egy skót emberevő kutya, ami úgy nézett ki, mintha részben
hna és részben medve lenne. A kutya tovább támadta a részt a
csomagtartó és a hátsó ülés között, de szerencsére nem tudta átharapni.

hribecek wrote:

Megpárkoltak a parton és ránéztek a kikötőre. Sajnos teljesen lerombolt volt.
Észrevettek sok piros ember is, rájöttek, hogy nagyon nehéz lesz elkerülni őket.
Döntötték folytatni a vezetést a part mentén,bár tudták, hogy ez nagyon veszélyes, mert
az emberek láthatották az autót.


Leparkoltak a parton és ránéztek a kikötőre. Sajnos teljesen lerombolt
volt. Észrevettek sok piros embert is, rájöttek, hogy nagyon nehéz lesz
elkerülni őket. Döntöttek, hogy folytatják a vezetést a part
mentén, bár tudták, hogy ez nagyon veszélyes, mert az emberek
megláthatják az autót.

Na igen, hát ebben az utolsó mondatban jól látható, hogy a magyarban nem kell
egyeztetni az időket. Ezért nehéz pl. az angol a magyaroknak, mert ott meg kell szokni,
hogy nem lehet szabadon keverni az igeidőket. Viszont emiatt ez fordítva is nehéz: az
angoloknak is szokatlan ez a magyar sajátosság. Ezt a mondatot angolul hogyan
mondanánk? Azt hiszem, hogy úgy, hogy "they knew it was dangerous, as the men could see
the car", ugye? Mind a 3 ige múlt időben! Na most, ezt egy angolul tanuló kezdő szintű
magyar így mondaná: "they knew it is dangerous, as the men can see the car". Érted mire
gondolok?


hribecek wrote:

A hely mellett, ahol megpárkoltak, egy bolt volt, de senki bent sem volt. Így gyorsan
bementek a boltba és elloptak annyire, ahogy tudtak vinni. Elloptak sok húst és Rick
adta a kutyának. A kutya nagyon éhes volt, szóval Rick adta egy kicsit többet. Azután
a kutya abbahagyott morogni és úgy nézett ki elég boldogan.


A hely mellett, ahol leparkoltak, egy bolt volt, de senki sem volt
bent
. Így gyorsan bementek a boltba és elloptak annyit, amennyit
el tudtak vinni. Elloptak sok húst és Rick odaadta a kutyának. A kutya
nagyon éhes volt, szóval Rick adott neki egy kicsit többet. Azután a
kutya abbahagyta a morgást és elég boldognak nézett ki.

hribecek wrote:

Pár kilometérre a kikötőrtől találtak egy üres strandot és a strandon volt néhány
csónak. Kiszálltak az autóból és elmentek a strandra.


Pár kilométerre a kikötőtől találtak egy üres strandot és a
strandon volt néhány csónak. Kiszálltak az autóból és lementek a strandra.

hribecek wrote:

-     Ez tökéletes, evezek is vannak. De mit kellene csinálnunk a kutyával, nem akarom
elhagyni a kocsiban, meghalna – mondta Rick.


- Ez tökéletes, evezők is vannak. De mit kellene csinálnunk a kutyával, nem
akarom otthagyni a kocsiban, meghalna – mondta Rick.

hribecek wrote:

-     Miért nem, meg akart enni minket! – felelte Mike.

-     Nekem teljesen mindegy, mit akart csinálni, csak csinálta azt, amire edzték a
skót emberek, nem az ő hibája! – mondta Rick.


- Miért nem, meg akart enni minket! – felelte Mike.

- Nekem teljesen mindegy, mit akart csinálni, csak csinálta azt, amire edzték a skót
emberek, nem az ő hibája! – mondta Rick.

Kicsit furcsa az "edzték", inkább "kiképezték" vagy "betanították". Edzeni emberek
szoktak, nem kutyák.


hribecek wrote:

-     Rendben, engedjed ki, de csak amikor én már a csónakban leszek – válaszolta Mike.

Így Mike és Adam beszálltak a csónakba és ellökötték magukat a strandról. Courtney
beszállt a másik csónakba és várta Ricket. Rick visszament a kocsihoz. Ránézett a
kutyára és várta, hogy a kutya megtámadja az ablakot, de csak ült és nézte Ricket.


- Rendben, engedjed ki, de csak amikor én már a csónakban leszek – válaszolta Mike.

Így Mike és Adam beszálltak a csónakba és ellökték magukat a partról.
Courtney beszállt a másik csónakba és várta Ricket. Rick visszament a kocsihoz.
Ránézett a kutyára és várta, hogy a kutya megtámadja az ablakot, de az csak ült
és nézte Ricket.

hribecek wrote:

Rick lassan elkezdte nyitani az ajtót, először csak néhány centimetérig, de a kutya
tovább csak ült. Végre teljesen kinyitotta az ajtót és Rick gyorsan elfutott a
kocsitól a csónak irányába. Beugrott a csónakba és gyorsan elkezdett evezni.


Rick lassan elkezdte nyitni az ajtót, először csak néhány centimetérre,
de a kutya tovább csak ült. Végre teljesen kinyitotta az ajtót és Rick gyorsan elfutott
a kocsitól a csónak irányába. Beugrott a csónakba és gyorsan elkezdett evezni.

hribecek wrote:

A kutya kiugrott a kocsiból és követte Ricket a tenger irányába. A barátok már a
tengeren voltak és a kutya csak ránézett Rickre és a számával mondta - hová mesz
nélkülem?


A kutya kiugrott a kocsiból és követte Ricket a tenger irányába. A barátok már a
tengeren voltak és a kutya csak ránézett Rickre és a ???számával??? mondta -
hová mész nélkülem?

A számával?

hribecek wrote:

Azután a kutya lassan befordult a tengerbe és elkezdett uszni a csónakok mögött.


Azután a kutya lassan bement a tengerbe és elkezdett úszni a csónakok
mögött.

hribecek wrote:

-     Úgy látszik, hogy a kutya beleszeretett beléd, Rick – mondta Adam.


- Úgy látszik, hogy a kutya belédszeretett, Rick – mondta Adam.

hribecek wrote:

-     Nem tudom miért! – válaszolta Rick.

-     Adtad neki a húst és kiengedted őt, azért! – felelte Mike.


- Nem tudom miért! – válaszolta Rick.

- Odaadtad neki a húst és kiengedted őt, azért! – felelte Mike.

hribecek wrote:

Így folytatták az evezést Angliához, a barátok a csónakokban és a kutya mögöttük.


Így folytatták az evezést Anglia felé, a barátok a csónakokban és a kutya
mögöttük.

Edited by maxval on 10 February 2013 at 7:41pm

2 persons have voted this message useful



hribecek
Triglot
Senior Member
Czech Republic
Joined 5139 days ago

1243 posts - 1458 votes 
Speaks: English*, Czech, Spanish
Studies: Italian, Polish, Slovak, Hungarian, Toki Pona, Russian

 
 Message 1500 of 1549
11 February 2013 at 6:31pm | IP Logged 
maxval wrote:

Na igen, hát ebben az utolsó mondatban jól látható, hogy a magyarban nem kell
egyeztetni az időket. Ezért nehéz pl. az angol a magyaroknak, mert ott meg kell szokni,
hogy nem lehet szabadon keverni az igeidőket. Viszont emiatt ez fordítva is nehéz: az
angoloknak is szokatlan ez a magyar sajátosság. Ezt a mondatot angolul hogyan
mondanánk? Azt hiszem, hogy úgy, hogy "they knew it was dangerous, as the men could see
the car", ugye? Mind a 3 ige múlt időben! Na most, ezt egy angolul tanuló kezdő szintű
magyar így mondaná: "they knew it is dangerous, as the men can see the car". Érted mire
gondolok?

Értem, persze, hogy igazad van. Nekem a probléma volt, hogy három ig van, nem csak két. Emiatt változtattam csak a másik iget, mert nem voltam benne biztos, hogy kell-e változtatnom a hármadik iget is.

Az angol mondatod jó.

Edited by hribecek on 11 February 2013 at 6:32pm

1 person has voted this message useful



hribecek
Triglot
Senior Member
Czech Republic
Joined 5139 days ago

1243 posts - 1458 votes 
Speaks: English*, Czech, Spanish
Studies: Italian, Polish, Slovak, Hungarian, Toki Pona, Russian

 
 Message 1501 of 1549
11 February 2013 at 6:35pm | IP Logged 
maxval wrote:


A kutya kiugrott a kocsiból és követte Ricket a tenger irányába. A barátok már a
tengeren voltak és a kutya csak ránézett Rickre és a ???számával??? mondta -
hová mész nélkülem?

A számával?

Akartam mondani "szemével".
1 person has voted this message useful



maxval
Pentaglot
Senior Member
Bulgaria
maxval.co.nr
Joined 4863 days ago

852 posts - 1577 votes 
Speaks: Hungarian*, Bulgarian, English, Spanish, Russian
Studies: Latin, Modern Hebrew

 
 Message 1502 of 1549
11 February 2013 at 6:47pm | IP Logged 
hribecek wrote:
maxval wrote:


A kutya kiugrott a kocsiból és követte Ricket a tenger irányába. A barátok már a
tengeren voltak és a kutya csak ránézett Rickre és a ???számával??? mondta -
hová mész nélkülem?

A számával?

Akartam mondani "szemével".


Akkor így jó.
1 person has voted this message useful



hribecek
Triglot
Senior Member
Czech Republic
Joined 5139 days ago

1243 posts - 1458 votes 
Speaks: English*, Czech, Spanish
Studies: Italian, Polish, Slovak, Hungarian, Toki Pona, Russian

 
 Message 1503 of 1549
28 April 2013 at 4:41pm | IP Logged 
Sziáztok!

Olyan sokáig nem írtam itt, sajnos elég lusta voltam. Talán két vagy három hónapig nem volt kedvem magyarul tanulni, bár minden héten legalább valamit csináltam (motivació nélkül). Tíz nappal ezelőtt néztem egy videót, amiben egy angol férfi beszél a magyar nyelvről. Ez a videó miatt hirtelen lettem újra szenvedélyes a nyelvről. Azóta csináltam sokat a magyar nyelvben – megismételtem mindent, megtanultam új szavakat és sokat hallgattam.

A legfurcsább dolog ebben az, hogy amikor elkezdtem újra tanulni , észre vettem, hogy most értem jobban, mint a múltkor három hónappal ezelőtt. Nem tudom, miért. Ezt hallottam a barátaimtól a múltban és azt hiszem, hogy Kisfröccs is azt mondta, hogy amikor az ember pihen egy nyelvból, a szavak és a zajok jobban lesznek az ember része.
Ez nem jelenti, hogy majd pihenek gyakrabban, hanem mutat nekem, hogy egy kis pihenés minden évben vagy két évben nem rossz és lehet jó.

A jövő hónapban magyarországra megyek, megint Budapéstre. Ezúttal megyek egyedül és találkozom sok emberrel, aki tanul nyelveket és sokan ebből a websiteből vannak. Ez az esemény a „Polyglot Conference” és sok „polyglot” ott lesz. Én ott leszek csak nézőként, de remélem és hiszem, hogy lehetőség beszélni a külföldi nyelveimben lesz.
Alig várom a magyar ételt és ezt az új élményet.

Szóval, mi újság veletek? Maxval? Tovább tanulsz nyelveket ? Hogy vannak a gyerekeid? Mi újság Bulgáriában?

1 person has voted this message useful



maxval
Pentaglot
Senior Member
Bulgaria
maxval.co.nr
Joined 4863 days ago

852 posts - 1577 votes 
Speaks: Hungarian*, Bulgarian, English, Spanish, Russian
Studies: Latin, Modern Hebrew

 
 Message 1504 of 1549
28 April 2013 at 8:55pm | IP Logged 
hribecek wrote:
Sziáztok!

Olyan sokáig nem írtam itt, sajnos elég lusta voltam. Talán két vagy három hónapig nem
volt kedvem magyarul tanulni, bár minden héten legalább valamit csináltam (motivació
nélkül). Tíz nappal ezelőtt néztem egy videót, amiben egy angol férfi beszél a magyar
nyelvről. Ez a videó miatt hirtelen lettem újra szenvedélyes a nyelvről. Azóta
csináltam sokat a magyar nyelvben – megismételtem mindent, megtanultam új szavakat és
sokat hallgattam.

A legfurcsább dolog ebben az, hogy amikor elkezdtem újra tanulni , észre vettem, hogy
most értem jobban, mint a múltkor három hónappal ezelőtt. Nem tudom, miért. Ezt
hallottam a barátaimtól a múltban és azt hiszem, hogy Kisfröccs is azt mondta, hogy
amikor az ember pihen egy nyelvból, a szavak és a zajok jobban lesznek az ember része.
Ez nem jelenti, hogy majd pihenek gyakrabban, hanem mutat nekem, hogy egy kis pihenés
minden évben vagy két évben nem rossz és lehet jó.

A jövő hónapban magyarországra megyek, megint Budapéstre. Ezúttal megyek egyedül és
találkozom sok emberrel, aki tanul nyelveket és sokan ebből a websiteből vannak. Ez az
esemény a „Polyglot Conference” és sok „polyglot” ott lesz. Én ott leszek csak
nézőként, de remélem és hiszem, hogy lehetőség beszélni a külföldi nyelveimben lesz.
Alig várom a magyar ételt és ezt az új élményet.

Szóval, mi újság veletek? Maxval? Tovább tanulsz nyelveket ? Hogy vannak a gyerekeid?
Mi újság Bulgáriában?


Szia!

Néha megunja az ember a dolgokat. Ez nem gond. Aztán ha az érdeklődés megújul, akkor
visszatér.

A szünet egy nyelv tanulásában megmutatja mindig, hogy mennyi maradt meg a tanuló
fejében.

Nálam nagyjából minden rendben van. Most nem tanultam nyelvet 2 hete, befejeztem a
nyelvkönyv első kötetét és a második kötet előtt pihenek meg először átfutom újra az
egészet. Úgy tervezem, hogy most május 1-jén belekezdek a második kötetbe.

Üdv,

maxval


1 person has voted this message useful



This discussion contains 1549 messages over 194 pages: << Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.5000 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.