Register  Login  Active Topics  Maps  

Hungarian - January challenge thread

  Tags: Hungarian
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
1549 messages over 194 pages: << Previous 1 2 3 4 5 6 7 ... 125 ... 193 194 Next >>
maxval
Pentaglot
Senior Member
Bulgaria
maxval.co.nr
Joined 4876 days ago

852 posts - 1577 votes 
Speaks: Hungarian*, Bulgarian, English, Spanish, Russian
Studies: Latin, Modern Hebrew

 
 Message 993 of 1549
04 January 2012 at 7:17pm | IP Logged 
hribecek wrote:

Milyen volt a karácsonyatok? Remélem, hogy jó.

Hol voltál karácsony alatt? Hogy gyakran mesz Magyarországra?



Minden rendben volt. 24-én este elmentünk a feleségem szüleihez. Ott voltunk mi - én, feleség, kisebbik gyerek -, a nagyobbik fiam (ő nem lakik velünk), a feleségem testvére, az ő férje, s a gyerekük, valamint a kutyánk. A kutya nem szeret egyedül maradni, így vele együtt szoktunk vendégségbe menni.

Aznap másnap otthon voltunk. 26-án nekem már kellett mennem dolgozni. A cég éjjel-nappal, hétfőtől vasárnapig, az év minden napján működik, tehát nálunk nem számítanak az ünnepnapok sem. Mindenkinek van heti 2 szabadnapja (de nem feltétlenül szombat és vasárnap) és mindenkinek jár évi 20 nap fizetett szabadság, ezen kívül az év 365 (366) napja munkanap ennél a cégnél. Mi egyébként brit cég vagyunk...

Magyarországon nem jártam 2007 augusztusa óta. De figyelem, hogy mik történnek arrafelé, naponta olvasom a magyar sajtót.

Edited by maxval on 04 January 2012 at 7:32pm

2 persons have voted this message useful



hribecek
Triglot
Senior Member
Czech Republic
Joined 5152 days ago

1243 posts - 1458 votes 
Speaks: English*, Czech, Spanish
Studies: Italian, Polish, Slovak, Hungarian, Toki Pona, Russian

 
 Message 994 of 1549
06 January 2012 at 9:43am | IP Logged 
Maxval, köszönöm a válaszodat, érdekes, hogy sok módban, a magyar és a Bulgar karácsony nagyon hasonló, mint a cseh.

Csehországban, azt mondják, hogy, amikor az ember egész nap nem eszik húst, azután meglát egy aranzsárga disznót és a jövő év alatt az ember gazdag lesz.

Miért nem jársz gyakrabban Magyarországon? Érzed magad, hogy Bulgária az otthonod?

Nem értettem mindent az első leveledben, de a másodikban azt hiszem, hogy értettem majdnem mindent. Használtam a szótáromat és most már értem mindent mindkét levelben.
1 person has voted this message useful



maxval
Pentaglot
Senior Member
Bulgaria
maxval.co.nr
Joined 4876 days ago

852 posts - 1577 votes 
Speaks: Hungarian*, Bulgarian, English, Spanish, Russian
Studies: Latin, Modern Hebrew

 
 Message 995 of 1549
06 January 2012 at 1:45pm | IP Logged 
hribecek wrote:
Maxval, köszönöm a válaszodat, érdekes, hogy sok módban, a magyar és a Bulgar karácsony nagyon hasonló, mint a cseh.

Csehországban, azt mondják, hogy, amikor az ember egész nap nem eszik húst, azután meglát egy aranzsárga disznót és a jövő év alatt az ember gazdag lesz.

Miért nem jársz gyakrabban Magyarországon? Érzed magad, hogy Bulgária az otthonod?

Nem értettem mindent az első leveledben, de a másodikban azt hiszem, hogy értettem majdnem mindent. Használtam a szótáromat és most már értem mindent mindkét levelben.


Írd meg, hogy mit nem értettél. Szívesen elmagyarázom.

Én alapvetően kozmopolita vagyok és a hazám sehol sincs, meg mindenhol is van. A rómaiak úgy mondták, hogy "patria est ubicumque est bene", szóval nekem mindig éppen ott a "hazám", ahol éppen vagyok.

Csak a nyelveknél nincs így, ott valóban a magyart vallom anyanyelvemnek. Dehát a magyar nyelvhez nem kötelező Magyarországra járni... :-)
1 person has voted this message useful



hribecek
Triglot
Senior Member
Czech Republic
Joined 5152 days ago

1243 posts - 1458 votes 
Speaks: English*, Czech, Spanish
Studies: Italian, Polish, Slovak, Hungarian, Toki Pona, Russian

 
 Message 996 of 1549
06 January 2012 at 2:04pm | IP Logged 
maxval wrote:


Írd meg, hogy mit nem értettél. Szívesen elmagyarázom.

Én alapvetően kozmopolita vagyok és a hazám sehol sincs, meg mindenhol is van. A rómaiak úgy mondták, hogy "patria est ubicumque est bene", szóval nekem mindig éppen ott a "hazám", ahol éppen vagyok.

Csak a nyelveknél nincs így, ott valóban a magyart vallom anyanyelvemnek. Dehát a magyar nyelvhez nem kötelező Magyarországra járni... :-)


Azt hiszem, hogy már értem mindent, mert használtam egy szótárt. Nem értettem jól a részet a görögkatolikusokat és talán még öt szót.

Én is érzem magam, hogy az egész világ a házám, mert laktam sok helyben, de a családom lakik Angliában, ezért Anglia mindig ahogy a fő házám. Csehország is, a feleségem és barátaim miatt és egy kicsit Costa Rica és Belize is, mert sok barátom ott van.
1 person has voted this message useful



hribecek
Triglot
Senior Member
Czech Republic
Joined 5152 days ago

1243 posts - 1458 votes 
Speaks: English*, Czech, Spanish
Studies: Italian, Polish, Slovak, Hungarian, Toki Pona, Russian

 
 Message 997 of 1549
08 January 2012 at 4:22pm | IP Logged 
A TIZENHATODIK FEJEZET – A HÁROM PÚPOS SZIGET

Sam azonnal meglátta, hogy Richard halott. A kutyák rá haraptak a nyakába. Sam leesett a földre és kezdett sírni, Richard volt a legjobb barátja és ahogy Samnak az öcse. Stefan sokkban volt és Terry azt sajnálta, hogy idejöttek a szabadságra.

Sam nagyon mérges volt és most a köd már nem volt és azt látta jól, ahová a kutyák mentek, ezért elfutott a kutyák iranyába, még a kést a kezében volt.

„Sam, várj!” Kiabálta Terry, de Sam nem várt.

A kutyák az erdőbe mentek, de nem mentek messze. Sam követte őket és elért a helyre, ahol várt két férfi. Nem várták Samot és reagálhattak előtt, Sam ugrott hozzák és mindkét leesett a földre. Sam gyorsan ütötte az elsőt, de rögtön egy kutya tamádta Samot.   Sam eldobta a kutyát és probálta leszúrni, de egy más kutya megharapott Sam kézére és a kés leesett a földre. A többi kutya harapott Sam lábára és karjára, de szerencsére pontosan eljött Stefan és Terry és a kutyák és az emberek újra elfutottak.

Sam vérzett egy kicsit a lábán és a karján, de tudott állni.

„Mit csinálsz megint, Sam!” Kiabálta Stefan. „Richard már halott és most te is akarsz halni! Ne legyél olyan buta, idióta!”

„Bocsánat, de azt láttad, hogy megölték Richardot, kell fizetniük!” Válaszolta Sam.

„Igaza van Stefannak, Sam, nem tudod megölni minden Kutyát és férfit, majd fizetnek, de nekünk kell maradnunk együtt. Elmondjunk mindent a rendőrségnek és ők az embereket majd fogják.” Mondta Terry.

Sam nem válaszolt, tudja, hogy Terrynek és Stefannak igazük van, de Sam olyan mérges volt és meg akarta ölni a furcsa embereket.

Visszamentek Richard testéhez és készítettek egy ágyot (stretcher??) ágakból, amival tudják vinni Richard testét. Sok időt tartott és már egy kicsit sötét volt.   Azután lassaban ki kezdtek menni az erdőből. Még nem volt a köd és ez jelentette, hogy jól láttak és látnák az embereket és a kutyákat , ha megint tamádnák az utazókat.

Kimentek az erdőből és lementek a hegyről. Egy óra után elértek egy új lapos helyre. Egy nagy tó volt és mindkét oldalon sok fa volt. A tónál volt egy kis fa ház, de senki sem volt a házban, sem a ház körül.

„Kellene aludnunk itt, már elég késő, az éjszaka jön és az emberek a kutyákkal bújhatnak a fák között. Itt sokkal biztonságosabb.” Javasolta Terry.

„Igazad van, apa, maradjunk itt.” Egyezett bele Stefan Terry javaslatába.

1 person has voted this message useful



maxval
Pentaglot
Senior Member
Bulgaria
maxval.co.nr
Joined 4876 days ago

852 posts - 1577 votes 
Speaks: Hungarian*, Bulgarian, English, Spanish, Russian
Studies: Latin, Modern Hebrew

 
 Message 998 of 1549
08 January 2012 at 4:51pm | IP Logged 
hribecek wrote:

A TIZENHATODIK FEJEZET – A HÁROM PÚPOS SZIGET

Sam azonnal meglátta, hogy Richard halott. A kutyák rá haraptak a nyakába. Sam leesett a földre és kezdett sírni, Richard volt a legjobb barátja és ahogy Samnak az öcse. Stefan sokkban volt és Terry azt sajnálta, hogy idejöttek a szabadságra.


A TIZENHATODIK FEJEZET – A HÁROM PÚPOS SZIGET

Sam azonnal meglátta, hogy Richard halott. A kutyák beleharaptak a nyakába. Sam leesett a földre és kezdett sírni, Richard volt a legjobb barátja és ahogy Samnak az öcse. Stefan sokkban volt és Terry azt sajnálta, hogy idejöttek a szabadságra.

"beleharap valamibe" vagy "ráharap valamire" - itt az előbbi a helyes

"Sam leesett a földre és kezdett sírni, Richard volt a legjobb barátja és ahogy Samnak az öcse." - mit jelent ennek a mondatnak a vége "és ahogy Samnak az öccse"? minden szó rendben van, jó a nyelvtan, de így NINCS ÉRTELME, mit akartál mondani ezzel?

hribecek wrote:

Sam nagyon mérges volt és most a köd már nem volt és azt látta jól, ahová a kutyák mentek, ezért elfutott a kutyák iranyába, még a kést a kezében volt.


Sam nagyon mérges volt és most már nem volt köd , így látta jól, hogy hová mentek a kutyák, ezért elfutott a kutyák ir á nyába, még a kés a kezében volt.

"már nem volt köd" and "látta jól" have a causal relationship, so "és" cant be used, so it will be "azért", "tehát", "így", etc.

hribecek wrote:

„Sam, várj!” Kiabálta Terry, de Sam nem várt.

A kutyák az erdőbe mentek, de nem mentek messze. Sam követte őket és elért a helyre, ahol várt két férfi. Nem várták Samot és reagálhattak előtt, Sam ugrott hozzák és mindkét leesett a földre. Sam gyorsan ütötte az elsőt, de rögtön egy kutya tamádta Samot.   Sam eldobta a kutyát és probálta leszúrni, de egy más kutya megharapott Sam kézére és a kés leesett a földre. A többi kutya harapott Sam lábára és karjára, de szerencsére pontosan eljött Stefan és Terry és a kutyák és az emberek újra elfutottak.


„Sam, várj!” Kiabálta Terry, de Sam nem várt.

A kutyák az erdőbe mentek, de nem mentek messze. Sam követte őket és elért a helyre, ahol várt két férfi. Nem várták Samot és mielőtt reagálhattak volna, Sam ugrott hozzájuk és mindketten leestek a földre. Sam gyorsan ütötte az elsőt, de rögtön egy kutya támadta Samot.   Sam eldobta a kutyát és próbálta leszúrni, de egy másik kutya beleharapott Sam kebe és a kés leesett a földre. A többi kutya harapott Sam lábára és karjára, de szerencsére pontosan akkor jött Stefan és Terry és a kutyák és az emberek újra elfutottak.

Eldobta a kutyát? Hogyan? Ez így nem jó. Pontosan mit csinált azzal a kutyával? Ha pedig "eldobta", akkor hogyan próbálta aztán leszúrni? Valami itt nincs rendben!

hribecek wrote:

Sam vérzett egy kicsit a lábán és a karján, de tudott állni.

„Mit csinálsz megint, Sam!” Kiabálta Stefan. „Richard már halott és most te is akarsz halni! Ne legyél olyan buta, idióta!”


Sam vérzett egy kicsit a lábán és a karján, de tudott állni.

„Mit csinálsz megint, Sam!” Kiabálta Stefan. „Richard már halott és most te is meg akarsz halni! Ne legyél olyan buta, idióta!”


hribecek wrote:

„Bocsánat, de azt láttad, hogy megölték Richardot, kell fizetniük!” Válaszolta Sam.


„Bocsánat, de azt láttad, hogy megölték Richardot, ezért meg kell fizetniük!” Válaszolta Sam.


hribecek wrote:

„Igaza van Stefannak, Sam, nem tudod megölni minden Kutyát és férfit, majd fizetnek, de nekünk kell maradnunk együtt. Elmondjunk mindent a rendőrségnek és ők az embereket majd fogják.” Mondta Terry.


„Igaza van Stefannak, Sam, nem tudsz megölni minden Kutyát és férfit, majd megfizetnek, de nekünk együtt kell maradnunk. Mondjunk el mindent a rendőrségnek és ők az embereket majd elfogják.” Mondta Terry.


hribecek wrote:

Sam nem válaszolt, tudja, hogy Terrynek és Stefannak igazük van, de Sam olyan mérges volt és meg akarta ölni a furcsa embereket.


Sam nem válaszolt, tudta, hogy Terrynek és Stefannak igazuk van, de Sam olyan mérges volt és meg akarta ölni a furcsa embereket.


hribecek wrote:

Visszamentek Richard testéhez és készítettek egy ágyot (stretcher??) ágakból, amival tudják vinni Richard testét. Sok időt tartott és már egy kicsit sötét volt.   Azután lassaban ki kezdtek menni az erdőből. Még nem volt a köd és ez jelentette, hogy jól láttak és látnák az embereket és a kutyákat , ha megint tamádnák az utazókat.


Visszamentek Richard testéhez és készítettek egy hordágyat ágakból, amivel tudják vinni Richard testét. Sok ideig tartott és már egy kicsit sötét lett.   Azután lassabban ki kezdtek menni az erdőből. Még nem volt a köd és ez azt jelentette, hogy jól láttak és meglátnák az embereket és a kutyákat , ha megint támadnák az utazókat.

I dont know exactly what is a stretcher, I suppose it is something to transport ill persons.

hribecek wrote:

Kimentek az erdőből és lementek a hegyről. Egy óra után elértek egy új lapos helyre. Egy nagy tó volt és mindkét oldalon sok fa volt. A tónál volt egy kis fa ház, de senki sem volt a házban, sem a ház körül.


Kimentek az erdőből és lementek a hegyről. Egy óra után elértek egy új lapos helyre. Egy nagy tó volt és mindkét oldalon sok fa volt. A tónál volt egy kis faház, de senki sem volt a házban, sem a ház körül.

hribecek wrote:

„Kellene aludnunk itt, már elég késő, az éjszaka jön és az emberek a kutyákkal bújhatnak a fák között. Itt sokkal biztonságosabb.” Javasolta Terry.

„Igazad van, apa, maradjunk itt.” Egyezett bele Stefan Terry javaslatába.


„Kellene aludnunk itt, már elég késő, az éjszaka jön és az emberek a kutyákkal megbújhatnak a fák között. Itt sokkal biztonságosabb.” Javasolta Terry.

„Igazad van, apa, maradjunk itt.” Egyezett bele Stefan Terry javaslatába.

2 persons have voted this message useful



hribecek
Triglot
Senior Member
Czech Republic
Joined 5152 days ago

1243 posts - 1458 votes 
Speaks: English*, Czech, Spanish
Studies: Italian, Polish, Slovak, Hungarian, Toki Pona, Russian

 
 Message 999 of 1549
08 January 2012 at 9:04pm | IP Logged 
maxval wrote:

"Sam leesett a földre és kezdett sírni, Richard volt a legjobb barátja és ahogy Samnak az öcse." - mit jelent ennek a mondatnak a vége "és ahogy Samnak az öccse"? minden szó rendben van, jó a nyelvtan, de így NINCS ÉRTELME, mit akartál mondani ezzel?

Richard was his best friend and like a brother (younger brother) to Sam.


1 person has voted this message useful



hribecek
Triglot
Senior Member
Czech Republic
Joined 5152 days ago

1243 posts - 1458 votes 
Speaks: English*, Czech, Spanish
Studies: Italian, Polish, Slovak, Hungarian, Toki Pona, Russian

 
 Message 1000 of 1549
08 January 2012 at 9:09pm | IP Logged 
maxval wrote:

Eldobta a kutyát? Hogyan? Ez így nem jó. Pontosan mit csinált azzal a kutyával? Ha pedig "eldobta", akkor hogyan próbálta aztán leszúrni? Valami itt nincs rendben!

He threw off the dog. The dog was on top of him and he threw it off. By hand.
maxval wrote:

I dont know exactly what is a stretcher, I suppose it is something to transport ill persons.

You're right. Like when a player gets injured in football or when somebody is rescued by helicopter after falling from a cliff.




1 person has voted this message useful



This discussion contains 1549 messages over 194 pages: << Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 1.1563 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.