Register  Login  Active Topics  Maps  

Porozmawiajmy po polsku :)

  Tags: Polish
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
178 messages over 23 pages: << Previous 1 2 3 4 5 6 7 ... 8 ... 22 23 Next >>
Theodisce
Octoglot
Senior Member
Poland
Joined 5677 days ago

127 posts - 167 votes 
Speaks: Polish*, Latin, Ancient Greek, Russian, Czech, French, English, German
Studies: Italian, Spanish, Slovak, Ukrainian, Serbo-Croatian, Greek, Portuguese

 
 Message 57 of 178
31 December 2009 at 3:18pm | IP Logged 
Co Ci się nie podoba w historii Polski?
1 person has voted this message useful



nicopol
Newbie
Poland
Joined 5239 days ago

2 posts - 3 votes
Speaks: Polish*
Studies: English

 
 Message 58 of 178
31 December 2009 at 11:40pm | IP Logged 
Po prostu mam wrażenie, że historia Polski to historia nie wykorzystanych szans. Mieliśmy niezły kawałek ziemi - już pomijam kto mieszkał na niej; zakładam, że czy to był Polak, Litwin czy Rusin, należał do Unii, i temu kraju powinien był jak najlepiej służyć - i tak duży kraj powinien dać się obronić, ale nas skracano tak, że nie było w końcu nas z czego skrócić. Ja bardziej patrzę na historię po efektach niż po chęciach.

Trochę tak jest z językami, według mnie jak chce się, to można każdego języka się nauczyć, ale człowiek ma ograniczone zasoby. W związku z tym można nauczyć się języka np. chińskiego (ja nie dyskredytuję nauki żadnego języka), ale jaki sens uczyć się tego języka, skoro nie można później go wykorzystać nawet hobbistycznie. Generalnie myślenie nad rozpoczęciem nauki nowego języka zajmuje dużo czasu, ale lepiej pomyśleć najpierw niż "zapalić się" na dany język i hukiem go rzucić·

Wracając do historii Polski. Oczywiście były fajne momenty. Nie będę wymieniał tych najsłynniejszych typu Bitwa pod Wiedniem, napiszę co mi najbardziej się podoba.

Osiągnięcia Jana Heweliusza, choć tu kwestia narodowości jest bardziej kontrowersyjna niż w przypadku Kopernika, ale ponieważ Heweliusz pracował w polskim Gdańsk, a nie w brandenburskim ani pruskim, fundatorem był król Jan III Sobieski, a gwiazdozbiór Tarcza Sobieskiego został utworzony po zwycięstwie nad Turkami istnieje do dziś niestety bez słowa "Sobieskiego", ale chyba, kto interesuje się astronomią, zna jego pochodzenie. Prócz tego gwiazdozbioru, jest jeszcze pięć uznawanych nadal. Był jeszcze twórcą selenografii. Jak ktoś jest zainteresowany to jeszcze gdzieś sobie poczyta. Nie będę tu streszczał encyklopedii ;)

Niektórzy mówią, że model państwa republikańskiego był tu osiągnięciem. Niestety efekt daje podstawy do innej oceny. Powiem tak, takiego typu ustroje (powiedzmy nie-autorytarne) można łatwo zmarnować, jeśli prawo jest źle przygotowywane, a obyczaje dodatkowe to psują. Słyszałem opinie, że to Wazowie z ich chęcią odzyskania korony szwedzkiej wprowadzili Polskę na zły tor. Taki pogląd zrzuca winę raczej na wolną elekcję (wybór króla przez szlachtę) niż na cały ustrój.

Sukcesem było też odzyskanie niepodległości (w 1918) oraz sama II Rzeczpospolita. Mówi się, że więcej udawało się wtedy niż teraz. Kontrowersyjne są rządy Sanacji, i w Polsce istnieje do dziś spór o Sanację i o styl rządzenie Piłsudzkiego. Mnie dziś ciekawi jakby wyglądała dziś RP, gdy istniała jako właśnie II RP, czyli nie było II wojny światowej, ani rządów komunistów.

Trudno mi teraz wymienić wszystkie momenty, ale jak sobie przypomnę to powiem. Tylko ja taki krytyczny jestem, bo nie mogę dostrzec w historii Polski pasma sukcesu. Wiem, nie zawsze jest taka, że wszystko się udaje. Popatrzmy na historię Anglii. Niby skolonizowała "pół" świata, ale po drodze miała porażki: wojna stuletnia, wojna Dwóch Róż, rewolucja Cromwella, rewolucja amerykańska i wreszcie upadek imperium brytyjskiego. W każdy razie zapraszam do dyskusji nad historią Polski.
2 persons have voted this message useful



Theodisce
Octoglot
Senior Member
Poland
Joined 5677 days ago

127 posts - 167 votes 
Speaks: Polish*, Latin, Ancient Greek, Russian, Czech, French, English, German
Studies: Italian, Spanish, Slovak, Ukrainian, Serbo-Croatian, Greek, Portuguese

 
 Message 59 of 178
26 May 2010 at 10:26pm | IP Logged 
Odświeżam.

Prof. Tazbir, historyk, opowiadał kiedyś, jak to kiedyś podczas studiów zastanawiali się, kto był winien upadku państwa polskiego. Ostatecznie doszli do wniosku, że winny jest Mieszko I: gdyby państwa nie założył, to by nie upadło.

Jeśli chodzi o kwestię narodowości tego czy innego z dawny obywateli Rzeczpospolitej, to jestem głęboko przekonany, że spory o nią są okropnie anachroniczne. Narody, rozumiane nowocześnie, powstały dopiero po Napoleonie i dlatego śmieszą mnie np. spory o to, czy Kopernik był Polakiem, czy Niemcem. Mickiewicz immatrykulował się w Wilnie jako Litwin, więc cóż, był Litwinem? Ależ to zupełnie nie o to chodzi, to była deklaracja innego rodzaju, niż narodowa. A Piotr Rozjusz, "doktor Hiszpan" z Kochanowskiego? A Hieronim Wietor, przybysz z Rzeszy i pionier drukarstwa polskiego? Polacy to czy nie? Absurd goni absurd, jeśli stosujemy kategorie z XIX wieku do okresu wczesnej nowożytności.

Moim zdaniem, Rzeczpospolita upadła, bo w XVIII wieku istniał system równowagi sił (ballance of power). Wzmocnienie się Rosji musiało pociągnąć za sobą wzmocnienie Prus i Austrii, żadne z mocarstw nie mogło stać się za silne. Ale cały wiek XVIII to stulecie aneksji, wojen i dzikich roszczeń terytorialnych. Kulminacją tego jest Napoleon, wieczny chłopiec, który podbija cały świat po prostu dlatego, że ma na to ochotę. Byliśmy ofiarami, ale nie my jedni, a agresja w tym czasie była czymś normalnym.

Inna sprawa, że państwo było słabe. I znów- jedno Liberum Veto, jedna zasada ustrojowa nie mogła położyć całego kraju. Mnóstwo czynników się tu złożyło, z których warto wymienić wyjatkowo negatywny wpływ religii katolickiej, o czym się rzadko pamięta. Przepięknie pisze o tym Bruckner w "Dziejach kultury polskiej".

Warto, żebyśmy porównali Polskę z państwami jej bliskimi. Prawda jest taka, że XVIII wieku istnieją tylko dwa państwa słowiańskie: Rosja i Polska (Czarnogóry nie liczę). Co z resztą? Słowianie w monarchii austriackiej przeżyją swoje odrodzenie narodowe dopiero w XIX wieku, państwowe w XX, Białoruś i Ukraina będą musiały czekać na koniec tego stulecia, aby pojawić się na mapie. Węgrzy- bliscy nam geograficznie i nie tylko- również nie mają długo własnego państwa. Przed austro-węgierskim wyrównaniem (Ausgleich) Wiedeń prowadził bardzo centralistyczną politykę, nie licząc się wolą węgierskich poddanych. Co powiemy o Bułgarii, powstającej w XIX wieku po stuleciach niewoli? Co o krajach bałtyckich? Naprawdę, nie uważam, że mieliśmy źle. Zawsze porównujemy się z Zachodem, sądzę, że zdrowiej jest przyjrzeć się sytuacji geopolitycznie- odnieśliśmy niebywały sukces.

Ach, i może jeszcze to: Włochy i Niemcy powstają dopiero w XIX wieku jako państwa narodowe. Może nam być trudno w to uwierzyć, ale sąsiedzi zza Odry też mieli kompleksy, zwłaszcza wobec Francuzów.

Nie chciałem dawać apologii. Sądzę tylko, że zamiast lamentować nad naszymi dziejowymi nieszczęściami, powinniśmy się radować tym, co udało się osiągnąć. A udało się wiele.
3 persons have voted this message useful



Piotr1981
Diglot
Newbie
Poland
Joined 5024 days ago

26 posts - 27 votes
Speaks: Polish*, EnglishC2
Studies: Spanish, Italian

 
 Message 60 of 178
02 August 2010 at 9:51pm | IP Logged 
Dobrze byłoby trochę podźwignąć ten wątek, bo stacza się coraz niżej i niedługo trzeba go będzie odkurzać miotłą :)

Czy mi się wydaje czy niezbyt wielu Polaków udziela się na tym forum?

P.S Miło Cię widzieć, Lifted :) Mam nadzieję, że jeszcze tutaj wpadasz i odezwiesz się w tym temacie.
1 person has voted this message useful



Derian
Triglot
Senior Member
PolandRegistered users can see my Skype Name
Joined 5099 days ago

227 posts - 464 votes 
Speaks: Polish*, English, German
Studies: Spanish, Russian, Czech, French, Mandarin, Japanese

 
 Message 61 of 178
03 August 2010 at 7:50am | IP Logged 
Ten wątek nie jest dla Polaków, lecz dla uczących się polskiego - gdzie my moglibyśmy dołączać do rozmów i poprawiać ludziom błędy.
Tobie chyba nie brakuje miejsc, gdzie rozmawiasz po polsku, co? :] No.

PS. To smęcenie o historii Polski jest tutaj zupełnie niepotrzebne.

Edited by Derian on 03 August 2010 at 7:54am

1 person has voted this message useful



anytram
Bilingual Tetraglot
Groupie
France
Joined 5460 days ago

85 posts - 89 votes 
Speaks: German*, Polish*, French, English
Studies: Japanese

 
 Message 62 of 178
12 August 2010 at 4:48pm | IP Logged 
Derian wrote:
PS. To smęcenie o historii Polski jest tutaj zupełnie niepotrzebne.

Moze i niepotrzebny, ale chyba o czyms trzeba rozmawiac? A historia to taki temat jak wszystkie inne: mozliwy.

Niedlugo bede na dwa tygodnie w Polsce i sie ciesze - ale chyba wroce napchana jedzeniem z wyprawy!

Edited by anytram on 12 August 2010 at 4:49pm

1 person has voted this message useful



WarthogPunx
Diglot
Newbie
Poland
Joined 5002 days ago

1 posts - 1 votes
Speaks: Polish*, English
Studies: Norwegian

 
 Message 63 of 178
19 August 2010 at 12:43pm | IP Logged 
Dzień dobry.

Czy jest na forum jakiś Polak, który uczy się, bądź uczył się norweskiego? Ja obecnie jestem na poziomie kompletowania materiałów. Mam już kilka książek, ale poszukuje także kursów audio oraz ludzi z którymi mógłbym wymieniać doświadczenia. Co do native speakerów to znajde sobie jakiegoś na tym forum.

Jeżeli ktoś ma jakieś sugestie od czego zacząć, jak się do tego zabrać itp. to piszcie jak najwięcej.

Pozdrawiam.
1 person has voted this message useful



Derian
Triglot
Senior Member
PolandRegistered users can see my Skype Name
Joined 5099 days ago

227 posts - 464 votes 
Speaks: Polish*, English, German
Studies: Spanish, Russian, Czech, French, Mandarin, Japanese

 
 Message 64 of 178
19 August 2010 at 6:10pm | IP Logged 
@ WarthogPunx
To jest wątek od Polskiego, a nie Norweskiego.
Tutaj poniuchaj, a znajdziesz:
http://how-to-learn-any-language.com/forum/forum_topics.asp? FID=3
http://how-to-learn-any-language.com/forum/forum_topics.asp? FID=13
To są działy od tych spraw.

anytram wrote:

Moze i niepotrzebny, ale chyba o czyms trzeba rozmawiac? A historia to taki temat jak wszystkie inne: mozliwy.
Miałem na myśli 'niepotrzebny' w sensie, że nie dobrze, że jest. Za dużo marudzenia i negatywnych emocji. Głupio się tak tym afiszować.

Edited by Derian on 19 August 2010 at 6:13pm



1 person has voted this message useful



This discussion contains 178 messages over 23 pages: << Prev 1 2 3 4 5 6 79 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.3750 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.