Register  Login  Active Topics  Maps  

Hungarian - January challenge thread

  Tags: Hungarian
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
1549 messages over 194 pages: 1 2 3 4 5 6 7 ... 1 ... 193 194 Next >>
hribecek
Triglot
Senior Member
Czech Republic
Joined 5109 days ago

1243 posts - 1458 votes 
Speaks: English*, Czech, Spanish
Studies: Italian, Polish, Slovak, Hungarian, Toki Pona, Russian

 
 Message 1 of 1549
02 January 2011 at 12:26pm | IP Logged 
Welcome to all those wanting to take part in the January Hungarian challenge!

I propose we write anything we want in Hungarian and then the others can maybe try to translate it to English and then write something themselves in Hungarian and correct the others. We can also have the target of writing 5 reasonably long essays on any simple (or complex) subject we want to by the end of the month. Maybe those who take part can then vote for who they think put the most effort into the challenge. We should also if possible have some skype conversations at some point. What do you think?

So my first entry. I very much welcome corrections!

Szia, Steve vagyok. Csehországban lakom. Nagyon tetszik Csehország mert nagyon szép ország és emberek nyugodt vannak. Beszélek 3 nyelvek, angolul, spanyolul és csehül. Tanulok si 2 nyelvek, magyarul és mandarinul(?). Nyelvek nagyon tetszik. Sport, utazik és tanul minden is tetszik.

Örülök, teszünk ezt tevékenzségt.

És te?
Ki vagy? Mi tetsik? Hol lakod? Még valami?   

Edited by hribecek on 02 January 2011 at 12:27pm

1 person has voted this message useful



Kisfroccs
Bilingual Pentaglot
Senior Member
Switzerland
Joined 5169 days ago

388 posts - 549 votes 
Speaks: French*, German*, EnglishC1, Swiss-German, Hungarian
Studies: Italian, Serbo-Croatian

 
 Message 2 of 1549
02 January 2011 at 4:08pm | IP Logged 
Sziasztok !

Megpróbálok magyarul írni, ami nem lesz könnyű. Nagyon örülök, mert már egy kicsit beszélek magyarul és főleg sok mindent megértek.

kor : 19 éves
anyanyelv : németül, franciául
állampolgárság : svájci (+ német)
lakóhely : egy kis falu a francia Svájc
nyelvtudás : német, francia, angol, olasz (egy kicsit), orosz (néhány szó), svájci-német, horvát (egy kicsit)
hobbi : zene, bracsá, olvasni, utazik
kedvenc étel : felfújt (krumpli), csoki
kedvenc rockzenész : ... Zorán, Bikini, Edda
kedvenc szín : kék, piros
kedvenc magyar író : Gárbonyi Géza, Petőfi Sándor

A 19 éves fiatal lány vagyok, Zosia (a megbeszélés : Zosá). Anyanyelvem német és francia, de állampolgárságam nemcsak svájci, hanem német is, mért a család német. Beszélek franciául, németül és angolul. Tanulok magyarul, horvátul és talán még oroszul. Nem szeretem az olaszul, de azt a szak az isolában :(.
Nagyon szeretem a biologiát és kémiát (de rosszul vagyok kémiában) és talán akarok orvos lenni (vagy valami irányban mint neurologiá... még nem tudom!)
Imádom utazik és olvasni, és annál inkább a világzenét. Mit akar az ember még ? Mondom titeket: a szerelmet :D Igen, azért elkezdtem, magyar megtanulni. Most olvasom egy könyvet : Egri csillagok. Ismertek ? De olvasom németül és hallom magyarul :)

Remélem, a kis biografia tettétek titeket. A közeli viszontlátásra !


Szívelyes üdvözlettel, Kisfröccs
1 person has voted this message useful



hribecek
Triglot
Senior Member
Czech Republic
Joined 5109 days ago

1243 posts - 1458 votes 
Speaks: English*, Czech, Spanish
Studies: Italian, Polish, Slovak, Hungarian, Toki Pona, Russian

 
 Message 3 of 1549
02 January 2011 at 6:14pm | IP Logged 
Kisfroccs wrote:
Sziasztok !

Megpróbálok magyarul írni, ami nem lesz könnyű. Nagyon örülök, mert már egy kicsit beszélek magyarul és főleg sok mindent megértek.

kor : 19 éves
anyanyelv : németül, franciául
állampolgárság : svájci (+ német)
lakóhely : egy kis falu a francia Svájc
nyelvtudás : német, francia, angol, olasz (egy kicsit), orosz (néhány szó), svájci-német, horvát (egy kicsit)
hobbi : zene, bracsá, olvasni, utazik
kedvenc étel : felfújt (krumpli), csoki
kedvenc rockzenész : ... Zorán, Bikini, Edda
kedvenc szín : kék, piros
kedvenc magyar író : Gárbonyi Géza, Petőfi Sándor

A 19 éves fiatal lány vagyok, Zosia (a megbeszélés : Zosá). Anyanyelvem német és francia, de állampolgárságam nemcsak svájci, hanem német is, mért a család német. Beszélek franciául, németül és angolul. Tanulok magyarul, horvátul és talán még oroszul. Nem szeretem az olaszul, de azt a szak az isolában :(.
Nagyon szeretem a biologiát és kémiát (de rosszul vagyok kémiában) és talán akarok orvos lenni (vagy valami irányban mint neurologiá... még nem tudom!)
Imádom utazik és olvasni, és annál inkább a világzenét. Mit akar az ember még ? Mondom titeket: a szerelmet :D Igen, azért elkezdtem, magyar megtanulni. Most olvasom egy könyvet : Egri csillagok. Ismertek ? De olvasom németül és hallom magyarul :)

Remélem, a kis biografia tettétek titeket. A közeli viszontlátásra !


Szívelyes üdvözlettel, Kisfröccs


Translation attempt -

Hi everybody!
I'll try to write in Hungarian, which don't ?? book. I'm glad, because now I can speak a little Hungarian and mostly I can understand everything.

Age: 19
Native languages: German, French.
Nationality: Swiss
Hometown: A small village in French Switzerland
Language knowledge: German, French, English, Italian (a little), Russian (several words), Swiss-German, Croatian (a little).
Hobbies: Music, ?, reading, travelling.
Favourite food: Potatoes, chocolate.
Favourite band: Zoran, bikini, Edda
Favourite colour: blue, red.
Favourtie Hungarian writer: Géza, sándor.

I'm a 19 year old called Zosia (for short Zosá). My native languages are German and French but my nationality isn't only Swiss, ? also German, because my family is German. I speak French, German and English. I'm learning Hungarian, Croatian and maybe also Russian. I don't study Italian, but ? ? at school. I study biology and chemistry a lot (but I'm bad at chemistry) and maybe I want to be a doctor (or something in the field of neurology... I don't know yet!).
I enjoy? travelling and reading, and ? prefer space?. What else can a person want? I'll tell you: love. Yes, ? start to learn Hungarian. Now I'm reading a book : ? stars. Do you know it? But I'm reading in German and ?listening? in Hungarian.

I hope you like this small biography. Goodbye for now.
Best regards. Kisfroccs



Edited by hribecek on 03 January 2011 at 3:45pm

1 person has voted this message useful



Kisfroccs
Bilingual Pentaglot
Senior Member
Switzerland
Joined 5169 days ago

388 posts - 549 votes 
Speaks: French*, German*, EnglishC1, Swiss-German, Hungarian
Studies: Italian, Serbo-Croatian

 
 Message 4 of 1549
02 January 2011 at 8:02pm | IP Logged 
Szia Hribecek !

So far you're right apart the first phrase : you mixed könnyű with könyv (simple vs. book)and lesz is will. And I have to attenuate my second phrase :) : I'm far from understand everything... it's just getting easier, at least at some point. Littlê corrections : its not tettéket but tetszettete, iskolában

May I correct some things you wrote, even if I'm not native ?

Szia, Steve vagyok. Csehországban lakom. Nagyon tetszik Csehország mert nagyon szép ország és emberek nyugodt (vannak)(nuygodt is a predicative adjectif, you don't have do put the verb van in the third persons). Beszélek 3(harom) nyelv(-)(the nouns are in singular after a number), angolul, spanyolul és csehül. Tanulok is (két) nyelv(-)(same here), magyarul és mandarinul(?)(It seems correct). Nyelvek nagyon tetszik. Sport, utazik és tanulni mindent is tetszik. (Here the construction seems odd, but I can't figure out whats wrong)

Örülök, teszünk ezt tevékenzségt. (what did you mean ? the verb tesz or tetszik ? What is tevékenzség ? --> I would put an "e" between the "ség" an the "t")

És te?
Ki vagy? Mi tetszik? Hol lakod? Még valami?   

Mióta tanulsz magyarul ? Ez jó dolog :)

Maybe a native could correct my corrections :D

Szio, Kisfröccs
2 persons have voted this message useful



Lapislazuli
Tetraglot
Senior Member
Austria
Joined 6796 days ago

146 posts - 170 votes 
Speaks: German*, EnglishC2, Swedish, ItalianB1
Studies: French, Hungarian, Esperanto, Czech

 
 Message 5 of 1549
02 January 2011 at 10:58pm | IP Logged 
Sziaztok!
Nagyon tetszik ez a projekt! Nem veszem rész benne, mert már néhány év tanultam ez a nyelvet, és már nem vagyak kezdő. Szerintem mindenkinek ugyanaz az esélye kellene. De nagyon szeretnék segíteni! Talán nem nagyon jó vagyok a hibájávitásban, mert én sem magyar anyanelvű. De ha más dologban kell segítség, ötletek, inspiráció vagy öztönzés, tenni fogok ami lehet :-)

A nevem Astrid, 31 éves vagyok és Ausztriában lakom. Most egy múzeumban dolgozom, de idegenvezető szertnék lenni. Ez a szakmában minden nyelvtudás nagyon haznos. Angolul és svédül elég jól beszélek. Most sokat magyarul és olaszul tanulok, mert azt szeretnék, hogy ebben a két nyelvben is olyan jó lennék. Egyszer franciaul és spanyolul is tanultam, de most nagyon ritkán haználom.

Okay, now let's see, what you can do with that. Just ask me when you need help in understanding something. And then: I tried not to make any mistakes, but I am sure there are still some, so please don't take this too serious as an example of proper Hungarian writing ;-)







1 person has voted this message useful



Kisfroccs
Bilingual Pentaglot
Senior Member
Switzerland
Joined 5169 days ago

388 posts - 549 votes 
Speaks: French*, German*, EnglishC1, Swiss-German, Hungarian
Studies: Italian, Serbo-Croatian

 
 Message 6 of 1549
03 January 2011 at 9:34am | IP Logged 
Helló !

My little texte as been corrected by a native :). Here ist the result :

Egy 19 éves fiatal lány vagyok, Zosia (kiejtése: Zosá). Anyanyelvem német és francia, de állampolgárságom nemcsak svájci, hanem német is, mert a családom német. Beszélek franciául, németül és angolul. Tanulok magyarul, horvátul és talán még oroszul is. Nem szeretem az olaszt, de ez a szakom az iskolában :(
Nagyon szeretem a biológiát és kémiát (de kémiában rossz vagyok) és később talán orvos leszek (vagy valami hasonló irányban tanulok tovább mint a neurológia... még nem tudom!)
Imádok utazni és olvasni, és annál inkább szeretem a világzenét. Mit akar az ember még ? Elárulom nektek: a szerelmet :D Igen, ezért kezdtem el magyarul tanulni. Most olvasok egy könyvet : Egri csillagok. Ismeritek ? De olvasok németül és hallgatok magyarul :)

Remélem, a kis bemutatkozás tetszett nektek. A közeli viszontlátásra !



Jó napot!

Edited by Kisfroccs on 04 January 2011 at 4:02pm

2 persons have voted this message useful



hribecek
Triglot
Senior Member
Czech Republic
Joined 5109 days ago

1243 posts - 1458 votes 
Speaks: English*, Czech, Spanish
Studies: Italian, Polish, Slovak, Hungarian, Toki Pona, Russian

 
 Message 7 of 1549
03 January 2011 at 3:51pm | IP Logged 
Kisfroccs wrote:
Szia Hribecek !

So far you're right apart the first phrase : you mixed könnyű with könyv (simple vs. book)and lesz is will. And I have to attenuate my second phrase :) : I'm far from understand everything... it's just getting easier, at least at some point. Littlê corrections : its not tettéket but tetszettete, iskolában

May I correct some things you wrote, even if I'm not native ?

Szia, Steve vagyok. Csehországban lakom. Nagyon tetszik Csehország mert nagyon szép ország és emberek nyugodt (vannak)(nuygodt is a predicative adjectif, you don't have do put the verb van in the third persons). Beszélek 3(harom) nyelv(-)(the nouns are in singular after a number), angolul, spanyolul és csehül. Tanulok is (két) nyelv(-)(same here), magyarul és mandarinul(?)(It seems correct). Nyelvek nagyon tetszik. Sport, utazik és tanulni mindent is tetszik. (Here the construction seems odd, but I can't figure out whats wrong)

Örülök, teszünk ezt tevékenzségt. (what did you mean ? the verb tesz or tetszik ? What is tevékenzség ? --> I would put an "e" between the "ség" an the "t")

És te?
Ki vagy? Mi tetszik? Hol lakod? Még valami?   

Mióta tanulsz magyarul ? Ez jó dolog :)

Maybe a native could correct my corrections :D

Szio, Kisfröccs


Szia Kisfroccs, koszonom a javitas. Most nem van magyar szamitogep. (I'm at a different computer without a Hungarian keyboard option at the moment)

With 'orulok, teszunk ezt tevekenzsegt' I wanted to say ' I'm glad we are doing this challenge/activity.

I've finished translating your first mail now, see above.

Edited by hribecek on 03 January 2011 at 3:53pm

1 person has voted this message useful



hribecek
Triglot
Senior Member
Czech Republic
Joined 5109 days ago

1243 posts - 1458 votes 
Speaks: English*, Czech, Spanish
Studies: Italian, Polish, Slovak, Hungarian, Toki Pona, Russian

 
 Message 8 of 1549
03 January 2011 at 3:53pm | IP Logged 
Lapislazuli wrote:
Sziaztok!
Nagyon tetszik ez a projekt! Nem veszem rész benne, mert már néhány év tanultam ez a nyelvet, és már nem vagyak kezdő. Szerintem mindenkinek ugyanaz az esélye kellene. De nagyon szeretnék segíteni! Talán nem nagyon jó vagyok a hibájávitásban, mert én sem magyar anyanelvű. De ha más dologban kell segítség, ötletek, inspiráció vagy öztönzés, tenni fogok ami lehet :-)

A nevem Astrid, 31 éves vagyok és Ausztriában lakom. Most egy múzeumban dolgozom, de idegenvezető szertnék lenni. Ez a szakmában minden nyelvtudás nagyon haznos. Angolul és svédül elég jól beszélek. Most sokat magyarul és olaszul tanulok, mert azt szeretnék, hogy ebben a két nyelvben is olyan jó lennék. Egyszer franciaul és spanyolul is tanultam, de most nagyon ritkán haználom.

Okay, now let's see, what you can do with that. Just ask me when you need help in understanding something. And then: I tried not to make any mistakes, but I am sure there are still some, so please don't take this too serious as an example of proper Hungarian writing ;-)








Koszonom Lapislazuli. I'll translate yours later too, thanks for joining our project and for any help you can give!


1 person has voted this message useful



This discussion contains 1549 messages over 194 pages: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.4688 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.