Register  Login  Active Topics  Maps  

BCS Thread: Kako smo ovih dana?

  Tags: Serbo-Croatian
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
48 messages over 6 pages: 13 4 5 6  Next >>
Aineko
Triglot
Senior Member
New Zealand
Joined 5235 days ago

238 posts - 442 votes 
Speaks: Serbian*, EnglishC2, Spanish
Studies: Russian, Arabic (Written), Mandarin

 
 Message 9 of 48
02 October 2010 at 11:01pm | IP Logged 
Danac wrote:

Osim toga mogu i reći, da mnogo volim muziku iz Bosne, Srbije, Hrvatske i slično.
Srpski
harmonikaši su dobri, ali po mom mišljenju je bosanska sevdalinka najbolja.

Sve najbolje!   


joj, balkanska muzika! meni strašno nedostaje naša muzika uživo. od bosanskih mi je
omiljena 'Tamburalo momče uz tamburu'.
Ali ja definitivno najviše volim dalmatinsku muziku, mada je to skroz posebni dijalekat
koji ni ja nekad ne razumem pa moram da pitam prijatelje iz Splita :).

lacorbeau, moram da kažem da, iako praviš greške, sve što pišeš se razume bez problema
(nema ničeg što moram dvaput da pročitam da bih shvatila značenje, sve je jasno). Tako
da verujem da ćeš za godinu dana, ako nastaviš da učiš ovim intezitetom, postići
zavidan nivo jezika. (na kraju krajeva, izgleda da BCS i nije nekakva babroga od jezika
:) )
1 person has voted this message useful



lecorbeau
Diglot
Senior Member
Croatia
Joined 5807 days ago

113 posts - 149 votes 
Speaks: English*, French
Studies: Serbo-Croatian, Turkish

 
 Message 10 of 48
03 October 2010 at 12:34pm | IP Logged 
Hvala vama svi na utjehi, Bog zna da ju trebam hehe. Dok smo na temi balkanske glazbe, htio sam vas pitati možete
li mi preporučiti neke pjevače ili glazbene grupe koje bih mogao slušati da napredujem u BHSom? Znam da je čudno
reći, posebno kao amerikanac, ali zbog kulturnih, akademskih, i možda čak osobnih razloga baš volim što bi se
moglo zvati "pravu balkansku glazbu", drugim rječima turbo-folk, glazbu à la Guča Festival, Goran Bregović, i tako
dalje. Šteta je što u Hrvatskoj ova vrsta glazbe nije toliko popularna (možda zbog prilično očitih razloga...ovdje svi
misle da je 'presrpska' ili neke druge gluposti) ali ipak mi se sviđa.

Ajde---preporuke? =)

Edited by lecorbeau on 03 October 2010 at 12:36pm

1 person has voted this message useful



Danac
Diglot
Senior Member
Denmark
Joined 5135 days ago

162 posts - 257 votes 
Speaks: Danish*, English
Studies: German, Serbo-Croatian, French, Russian, Esperanto

 
 Message 11 of 48
06 October 2010 at 2:41pm | IP Logged 
lecorbeau wrote:
Hvala vama svi na utjehi, Bog zna da ju trebam hehe. Dok smo na temi
balkanske glazbe, htio sam vas pitati možete
li mi preporučiti neke pjevače ili glazbene grupe koje bih mogao slušati da napredujem
u BHSom? Znam da je čudno
reći, posebno kao amerikanac, ali zbog kulturnih, akademskih, i možda čak osobnih
razloga baš volim što bi se
moglo zvati "pravu balkansku glazbu", drugim rječima turbo-folk, glazbu à la Guča
Festival, Goran Bregović, i tako
dalje. Šteta je što u Hrvatskoj ova vrsta glazbe nije toliko popularna (možda zbog
prilično očitih razloga...ovdje svi
misle da je 'presrpska' ili neke druge gluposti) ali ipak mi se sviđa.

Ajde---preporuke? =)


Dobar dan, evo mene opet. Ne znam ako mogu ti pomoći, ali probat ću.

Kao što sam već rekao je moja omiljena muzika sa Balkana sevdalinka, ali ipak poznajem
neke druge izvođače.

Ako mora biti "narodna muzika", onda ima mnogo različitih tradicija, a ne samo Guča.
Najbolja grupa koja svira tu muziku je makedonska grupa Kočani Orkestar (bolja nego
Boban Marković ako pitaš mene), ali to zavisi od osobe, naravno. Najbolja ploča ove
grupe je "Alone at my Wedding". Muzika je korišćena u filmu "Borat". :)

Ima i ciganska zvijezda Šaban Bajramović.

Rado sam čuo muziku Pavla Aksentijevića, a to uopšte nije Guča, hvala Bogu, nego stara
sprska muzika. Probaj, možda ti se sviđa. Svira i pjeva i duhovnu muziku, ali osim toga
i narodnu.

Moram preporučiti neke harmonikaše, jer mnogo volim muziku sa harmonikom. Ljubiša
Pavković, Branimir Đokić i Ismet Alajbegović su neki od najboljih po mom mišljenju.   

Tamburaška muzika je velika stvar u Slavoniji i u Vojvodini, ali ne znam mnogo o tome.
Čuo sam neke pjesme na Youtube, np. "Hoćemo li u Šabac na Vašar?", "Šešir moj" i "Kad
čujem tambure".

A šta je muzika bez staroga sevdaha? Brzo ću ti reći, ko su najbolji izvođači
sevdalinki...

Stari Korifeji

Safet Isović
Zaim Imamović
Slobodan Lalić
Zehra Deović
Emina Zečaj
Hašim Muharemović      

Nova Interpretacija

Damir Imamović
Lejla Jusić
Amira Medunjanin
Mostar Sevdah Reunion

Nadam se što ima nešto koje ti se sviđa na ovom spisku.
1 person has voted this message useful



Aineko
Triglot
Senior Member
New Zealand
Joined 5235 days ago

238 posts - 442 votes 
Speaks: Serbian*, EnglishC2, Spanish
Studies: Russian, Arabic (Written), Mandarin

 
 Message 12 of 48
11 October 2010 at 1:43am | IP Logged 
Danac wrote:

Ima i ciganska zvijezda Šaban Bajramović.

Šaban je Kralj :)
jedini je problem što je većina te muzike na Romskom a ne na BHS :).
Ni ja nisam sigurna šta da ti preporučim, nije da ne volim tu muziku ali ono što se meni
svidja su uglavnom romske pesme.
Ako ne mora baš da bude Guča, što ne probaš Balaševića? On ima lepe dugačke pesme sa puno
teksta, odlično za vežbanje jezika :D.
1 person has voted this message useful



Danac
Diglot
Senior Member
Denmark
Joined 5135 days ago

162 posts - 257 votes 
Speaks: Danish*, English
Studies: German, Serbo-Croatian, French, Russian, Esperanto

 
 Message 13 of 48
11 October 2010 at 11:38am | IP Logged 
Nešto smiješno:

Može se naći verzije pjesama Bijelog Dugmeta na "Guča"-način na Youtubeu. :)

http://www.youtube.com/watch?v=W_tWF2udcjk&feature=related (Ako Ima Boga)
http://www.youtube.com/watch?v=cprOKSF37BI&feature=related (A i ti me iznevjeri)
http://www.youtube.com/watch?v=C83dnfoyre0&feature=related (Napile se ulice)
http://www.youtube.com/watch?v=WXEEtKz4Vao&feature=related (Zamisli)
1 person has voted this message useful



lecorbeau
Diglot
Senior Member
Croatia
Joined 5807 days ago

113 posts - 149 votes 
Speaks: English*, French
Studies: Serbo-Croatian, Turkish

 
 Message 14 of 48
28 April 2011 at 12:02pm | IP Logged 
Bok svima! Pomislio sam na ovaj thread neki dan i s obzirom da se nismo čuli po ovim forumima toliko nedavno mislim da je vrijeme da vam napišem malo o čemu se događa u svom životu dok dolazim do kraja svoje godine u Zagrebu. Ne morate biti zainteresirani za ovu informaciju ali meni je to prilika da vježbam svoj pismeni hrvatski :)

Dakle, sad živim u Zagrebu već malo više od 8 ili 9 mjeseci i idem na nastavu hrvatskog svaki dan na fakultet kao i prije, ali imam još uvijek dojam da meni nije još sasvim lako pričati tečno ni točno (ali priznajem da je češće slučaj da je lakše govoriti točno nego tečno!) Naravno da jezična vještina mi poboljšava, ali ja sam veliki perfecionist, pogotovo za strane jezike. U gradu imam dosta međunarodnih prijatelja i među sobom govorimo na hrvatskom jeziku, što je dobro, ali ono što meni najviše treba su izvorni hrvatski prijatelji.

Međutim, uopće se nisam predao! Ima još vremena. Za ovo ljeto našao sam neki neozbiljni sezonski rad na Otoku Hvaru u jednom hostelu na moru i od devetog mjeseca kanim se preseliti u Sarajevo na 4 mjeseca radi prakse u međunarodnoj organizaciji. Nadam se da poslije još 6 mjeseci u ovom dijelu svijeta postat će mi hrvatski još bolji. Vidjet ćemo! :)

A kako onda stoje stvari kod vas dvoje?
1 person has voted this message useful



Danac
Diglot
Senior Member
Denmark
Joined 5135 days ago

162 posts - 257 votes 
Speaks: Danish*, English
Studies: German, Serbo-Croatian, French, Russian, Esperanto

 
 Message 15 of 48
28 April 2011 at 3:05pm | IP Logged 
lecorbeau wrote:
Bok svima! Pomislio sam na ovaj thread neki dan i s obzirom da se
nismo čuli po ovim forumima toliko nedavno mislim da je vrijeme da vam napišem malo o
čemu se događa u svom životu dok dolazim do kraja svoje godine u Zagrebu. Ne morate
biti zainteresirani za ovu informaciju ali meni je to prilika da vježbam svoj pismeni
hrvatski :)

Dakle, sad živim u Zagrebu već malo više od 8 ili 9 mjeseci i idem na nastavu hrvatskog
svaki dan na fakultet kao i prije, ali imam još uvijek dojam da meni nije još sasvim
lako pričati tečno ni točno (ali priznajem da je češće slučaj da je lakše govoriti
točno nego tečno!) Naravno da jezična vještina mi poboljšava, ali ja sam veliki
perfecionist, pogotovo za strane jezike. U gradu imam dosta međunarodnih prijatelja i
među sobom govorimo na hrvatskom jeziku, što je dobro, ali ono što meni najviše treba
su izvorni hrvatski prijatelji.

Međutim, uopće se nisam predao! Ima još vremena. Za ovo ljeto našao sam neki neozbiljni
sezonski rad na Otoku Hvaru u jednom hostelu na moru i od devetog mjeseca kanim se
preseliti u Sarajevo na 4 mjeseca radi prakse u međunarodnoj organizaciji. Nadam se da
poslije još 6 mjeseci u ovom dijelu svijeta postat će mi hrvatski još bolji. Vidjet
ćemo! :)

A kako onda stoje stvari kod vas dvoje?


Mislim da mi je dobro, ali ja sam u skoro istom položaju kao ti. U ovo vrijeme studiram
i u Zagrebu, tj. da imam neke nastave i imam i jezične časove, ali nažalost ne govorim
toliko na hrvatskom. Ponekad probam, a nije loše, ali uvijek je ista priča. Mislim da
ne znam dosta riječi, i često kvari razumjevanje, jer moram pitati šta to znači itd., a
to nije ugodan način razgovaranja.

Češće govorim na engleskom s ljudima u studentskom domu, jer mnogo njih ne znaju
hrvatski, ali nije loše. Ljubazni su, pa nema problema. Izlazimo, družimo se i jedemo u
"mensi", studentskom restoranu.

Ono što radiš zvuči dobro, a želio bih i provesti više vremena u ovim krajevima, ali
vraćam se u Dansku na početku šestog, pa ne ostaje toliko vremena. Možda idem u Bosnu
preko ljeta ako imam vremena, i još važnije, dovoljno para, ali u ovom trenetku ne znam
tačno šta ću.

Pozdrav iz Zagreba! :)

1 person has voted this message useful



lecorbeau
Diglot
Senior Member
Croatia
Joined 5807 days ago

113 posts - 149 votes 
Speaks: English*, French
Studies: Serbo-Croatian, Turkish

 
 Message 16 of 48
14 May 2011 at 8:39am | IP Logged 
Bok Danče, pitam se jesam li te već upoznao. Dosad sam tu upoznao samo par Danaca a dok sam im govorio nisam imao osjećaj jesu li govorili hrvatski uopće s obzirom da je taj dan bio neki piknik međunarodnih studenata na Jarunu a nažalost zajednički jezik nam je bio uglavnom engleski (ili između južnih amerikanaca, španjolski). Očito da nisam puno govorio na hrvatskom ni s kim (osim onih iz moje grupe hrvatskog na faksu koji su tamo bili).

Bože moj približam se sve više kraju svoje godine u Zagrebu, a još ne znam kako se osjećam zbog toga.


1 person has voted this message useful



This discussion contains 48 messages over 6 pages: << Prev 13 4 5 6  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 7.1836 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.