Register  Login  Active Topics  Maps  

BCS Thread: Kako smo ovih dana?

  Tags: Serbo-Croatian
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
48 messages over 6 pages: 1 2 3 4 5 6  Next >>
lecorbeau
Diglot
Senior Member
Croatia
Joined 5800 days ago

113 posts - 149 votes 
Speaks: English*, French
Studies: Serbo-Croatian, Turkish

 
 Message 1 of 48
28 September 2010 at 11:20am | IP Logged 
Što ima?

Što se mene tiče, sve je u redu kod mene. Iako zasad sam učio puno toga ovog jezika, Bosnanski/Hrvatski/Srpski jezik još mi ne ide! Previše izuzetka, neredovitih naglaska, i što izgleda kao stotina različitih riječi za samo jedan koncept! Ponekad stvarno mi je dosta :)

Ipak obožavam vaš jezik i ako Bog da jednog dana govorit ću tečno i kao pravi Hrvat/Srbin/itd! Samo se možemo nadati...

Što mislite svi o ovom lijepom jeziku? Uključujući izvorni govornici, prirodno---koji vjerovatno misle svi da je takva jezična struktura normalna i logična! :) Naravno da sva mišljenja od bilo koga su dobro došli.

Slobodno možete ispravljati moje pogreške!

Edited by lecorbeau on 29 September 2010 at 2:30pm

1 person has voted this message useful



Danac
Diglot
Senior Member
Denmark
Joined 5128 days ago

162 posts - 257 votes 
Speaks: Danish*, English
Studies: German, Serbo-Croatian, French, Russian, Esperanto

 
 Message 2 of 48
30 September 2010 at 3:13pm | IP Logged 
Drago mi je vidjeti nekoga, koji voli te jezike. Mislim da je dobro da pokušavaš pisati
nešto ovdje, jer svi trebamo vježbati jezik. Svaka čast!

Iako napraviš greške (kao ja i svi učenici, bez sumnje), samo nastavi... Nije važno ako
ima grešaka, najvažnije je da koristiš jezik i stalno poboljšavaš.


O genitivu: U genitivu množine je često potrebno umetnuti nepostojano -a, tj. Nom.Jed.
izuzetak, Gen.Jed. izuzetka, ali Gen.Mno. izuzetaka. (Bit će i naglasaka u Gen. Mno.)

Ali ne brini! Po mom mišljenju pišeš dobro, a mora biti teško s vremena na vrijeme.
Dosadno bi bilo ako bi bilo sve samo lahko...

Pozdrav iz Danske i Sretno!
1 person has voted this message useful



lecorbeau
Diglot
Senior Member
Croatia
Joined 5800 days ago

113 posts - 149 votes 
Speaks: English*, French
Studies: Serbo-Croatian, Turkish

 
 Message 3 of 48
01 October 2010 at 11:26am | IP Logged 
Danace, hvala ti lijepa što si napisao barem NEŠTO na ovom threadu. Već danima sam mislio da nije bilo nitko koji je
učio ovaj (ove) jezik (jezike). Znam da nisu najkorisniji jezici na svijetu ali ako imaš ljude na ovom forumu koji uče
jezike poput svahili i tako dalje mislim da je logično pretpostavljati da neki uče 'naš jezik'.

Što se tiče pogrešaka, pravim puno jer samo učim hrvatski već tri mjeseca i osim brzinskih razgovora s cimerima i
ljudima na ulici nemam puno prilike za vježbu razgovora. Unatoč svemu probam učiti sam kod mene svakog dana...i
od slijedećeg tjedna mi počinje godišnji tečaj jezika...što bi mi trebalo korisno. Cilj mi je govoriti tečno na kraju ove
godine, ali vidjet ćemo.

Koliko dugo i zašto točno učiš BCS? Samo sam znatiželjan.
3 persons have voted this message useful



lecorbeau
Diglot
Senior Member
Croatia
Joined 5800 days ago

113 posts - 149 votes 
Speaks: English*, French
Studies: Serbo-Croatian, Turkish

 
 Message 4 of 48
01 October 2010 at 11:33am | IP Logged 
Uostalom...samo sam htio reći da mi je bilo smješno vidjeti da imamo oba 73 posts (pravi Groupies), govorimo već
dva jezika, i učimo BHS jezik. Ludilo hehe.
1 person has voted this message useful



Aineko
Triglot
Senior Member
New Zealand
Joined 5228 days ago

238 posts - 442 votes 
Speaks: Serbian*, EnglishC2, Spanish
Studies: Russian, Arabic (Written), Mandarin

 
 Message 5 of 48
01 October 2010 at 10:24pm | IP Logged 
Pozdrav obojici, tek sad videh ovaj topik :)
Danac, koliko dugo učiš BHS? Ne praviš greške u padežima što je stvarno za pohvalu,
svaka čast.
Lecorbeau, tebi možda ne izgleda tako, ali ne ide ti loše za samo tri meseca učenja.
evo nekih ispravki:
Quote:
Iako zasad sam učio puno toga ovog jezika, Bosnanski/Hrvatski/Srpski jezik još mi
ne ide!

ovo bi trebalo da bude nešto kao 'Iako sam dosad puno učio ovaj jezik, još uvek mi ne
ide.'
Quote:
sva mišljenja od bilo koga su dobro došli.

'došla', mišljenja su srednjeg roda.
Quote:
Danace, hvala ti lijepa što si napisao barem NEŠTO na ovom threadu. Već danima
sam mislio da nije bilo nitko koji je učio ovaj (ove) jezik (jezike).

'Danac, hvala ti ljepa...' ili 'Danče, hvala ti ljepa...' (Danče je pravilno ali vokativ
je čudan padež, mnogo ljudi će reći 'hej, Danac')
thread - topik
'...da nema nikoga ko uči...' (ovde bi trebalo sadašnje vreme umesto prošlog)
Quote:
pravim puno jer samo učim hrvatski već tri mjeseca i osim brzinskih razgovora s
cimerima

'...jer učim hrvatski samo tri meseca...' ('već' se koristi kad hoćeš da naglasiš da je
neki vremenski period dugačak. kad želiš reći da nešto radiš kratko vreme, koristi se
'tek' - učim hr. tek tri meseca.)
Quote:
što bi mi trebalo korisno.

'što će mi biti korisno'
to bi bilo to što se ispravki tiče :)

Quote:
Što mislite svi o ovom lijepom jeziku?

napisala sam na onom topiku 'Da li bi ste menjali svoj maternji jezik' da ja obožavam
literaturu balkanskih jezika i da mi je teško i da zamislim šta bih sve propustila da mi
Srpski nije maternji, kao i da me razmiščjanje o tome uvek navede da shvatim koliko
genijalnih literarnih dela, naročito poezije, propuštam jer ne znam druge 'male, ne
mnogo korisne' jezike.

BHS pitch akcent (za koji ja čak ne znam ni kako se kaže na srpskom) je tek posebna
priča, nemam sad vremena ali pisaću o tome sledeći put :)
1 person has voted this message useful



Danac
Diglot
Senior Member
Denmark
Joined 5128 days ago

162 posts - 257 votes 
Speaks: Danish*, English
Studies: German, Serbo-Croatian, French, Russian, Esperanto

 
 Message 6 of 48
01 October 2010 at 11:20pm | IP Logged 
lecorbeau wrote:
Koliko dugo i zašto točno učiš BCS? Samo sam znatiželjan.


Hvala na pitanju!

Studirao sam B/H/S godinu dana, možda malo više. Već godinama sam imao bosanskog
prijatelja, a saznao sam malo o Bosni, bivšoj Jugoslaviji itd. zbog njega. Bilo mi je
zanimljivo, a sada studiram te jezike.

Osim toga mogu i reći, da mnogo volim muziku iz Bosne, Srbije, Hrvatske i slično. Srpski
harmonikaši su dobri, ali po mom mišljenju je bosanska sevdalinka najbolja.

Sve najbolje!   
1 person has voted this message useful



lecorbeau
Diglot
Senior Member
Croatia
Joined 5800 days ago

113 posts - 149 votes 
Speaks: English*, French
Studies: Serbo-Croatian, Turkish

 
 Message 7 of 48
02 October 2010 at 10:23am | IP Logged 
Aineko, puno hvala na ispravcama...probat ću ih zapamtiti.

Danče, da mogu govoriti kao ti nakon godine dana, bio bih više od zadovoljan. Zbilja sam zabrinut za stanje
mojeg hrvatskog s obzirom da nemam hrvatsku obitelj s kojim mogu vježbati svoj hrvatski svaki dan (za razliku
od kad sam živio u Francuskoj prije 6 godina, otuda moja razina francuskog jezika) imam samo tri sata dnevno
hrvatskog, i ostatak dana sam na praksi (u međunarodnom uredu gdje je poslovni jezik Engleski). Imam nekoliko
prijatelja iz Hrvatske ovdje u Zagrebu, i screćom su voljni pričati sa mnom samo na hrvatskom, ali mogu vidjeti da
im je frustrirajuće morati čekati svaki put da razmišlijam o čemu želim reći prije nego što govorim kad se
družimo.

Kao što sam već spominjao, jedan od mojih cilja za ovu godinu je govoriti tečno (i točno!), i moram priznati da je
BHS jezik najteži koji sam probao učiti, dakle budućnost je puna mogućnosti hehe! Nemam pojma kako ću pričati,
mogao bih završiti ovu godinu sa slabom razinom ili dobrom. U svakom slučaju sam natjecao za još jednu jezičnu
stipendiju...ali ovaj put u Srbiji (točnije u Beogradu). To bi bilo za sljedeću godinu i bi trajalo godinu dana. Ako
sve ide kako treba, imat ću dvije godine učenja BHSog jezika!
1 person has voted this message useful



Danac
Diglot
Senior Member
Denmark
Joined 5128 days ago

162 posts - 257 votes 
Speaks: Danish*, English
Studies: German, Serbo-Croatian, French, Russian, Esperanto

 
 Message 8 of 48
02 October 2010 at 3:42pm | IP Logged 
lecorbeau wrote:
Aineko, puno hvala na ispravcama...probat ću ih zapamtiti.

Danče, da mogu govoriti kao ti nakon godine dana, bio bih više od zadovoljan. Zbilja
sam zabrinut za stanje
mojeg hrvatskog s obzirom da nemam hrvatsku obitelj s kojim mogu vježbati svoj hrvatski
svaki dan (za razliku
od kad sam živio u Francuskoj prije 6 godina, otuda moja razina francuskog jezika) imam
samo tri sata dnevno
hrvatskog, i ostatak dana sam na praksi (u međunarodnom uredu gdje je poslovni jezik
Engleski). Imam nekoliko
prijatelja iz Hrvatske ovdje u Zagrebu, i screćom su voljni pričati sa mnom samo na
hrvatskom, ali mogu vidjeti da
im je frustrirajuće morati čekati svaki put da razmišlijam o čemu želim reći prije nego
što govorim kad se
družimo.

Kao što sam već spominjao, jedan od mojih cilja za ovu godinu je govoriti tečno (i
točno!), i moram priznati da je
BHS jezik najteži koji sam probao učiti, dakle budućnost je puna mogućnosti hehe! Nemam
pojma kako ću pričati,
mogao bih završiti ovu godinu sa slabom razinom ili dobrom. U svakom slučaju sam
natjecao za još jednu jezičnu
stipendiju...ali ovaj put u Srbiji (točnije u Beogradu). To bi bilo za sljedeću godinu
i bi trajalo godinu dana. Ako
sve ide kako treba, imat ću dvije godine učenja BHSog jezika!


Sve izgleda dobro. Priznajem da se osjećam zavist prema tebi zato što možeš trošiti
toliko svog vremena tamo, u tim krajevima :\ Ali samo to kažem zato što moram čekati
malo više prije što mogu ići u Bosnu u početku iduće godine da studiram na faksu, ako
sve se uspije riješiti. (Možda ima nekakvih problema ili previše birokracije, ko zna?
Onda, u Beograd)

A nemoj se bojati jezika! Možda ima mnogo gramatike, novih riječi, izraza itd., a
osjećaš se izgubljen ponekad, ali zamisli: Već si napisao (kratke) tekstove ovdje, a
neki te razumio! Ma nije tako loše!

Međutim, ako misliš da je teže govoriti jezik nego pitati, onda slažem se s tobom. Mora
se i slušati pažljivo i misliti brzo da odgovori, a u stvari nije tako lahko. Još mi je
teško, ali probam kad god ima jedna prilika, a uskoro govorim tečno s puno nade.

Poželim ti sreću s jezikom - i uživaj :) Samo dalje tako!

Edited by Danac on 02 October 2010 at 5:38pm



1 person has voted this message useful



This discussion contains 48 messages over 6 pages: 2 3 4 5 6  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 4.3594 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.