Register  Login  Active Topics  Maps  

Poftim, unde-i subiectul românesc??

  Tags: Romanian
 Language Learning Forum : Multilingual Lounge Post Reply
26 messages over 4 pages: 13 4  Next >>
ongaby
Tetraglot
Newbie
Czech Republic
Joined 5726 days ago

14 posts - 15 votes
Speaks: Romanian*, EnglishC2, French, Spanish
Studies: German, Czech

 
 Message 9 of 26
23 September 2008 at 9:11am | IP Logged 
Amicus wrote:
Imi place limba romana. Eu vreau sa vorbesc. Studiez acum.


Ma bucur ca iti place. Ar trebui sa te ajute putin limba nativa si franceza, macar la vocabular.
1 person has voted this message useful





Iversen
Super Polyglot
Moderator
Denmark
berejst.dk
Joined 6516 days ago

9078 posts - 16473 votes 
Speaks: Danish*, French, English, German, Italian, Spanish, Portuguese, Dutch, Swedish, Esperanto, Romanian, Catalan
Studies: Afrikaans, Greek, Norwegian, Russian, Serbian, Icelandic, Latin, Irish, Lowland Scots, Indonesian, Polish, Croatian
Personal Language Map

 
 Message 10 of 26
24 September 2008 at 7:20am | IP Logged 
E bun să vede că existe persoane care cereau să învăţeze limba română - poate fi că este mai greu să-şi procura materiale de studiu în română decât în alte limbi europene, şi nu veţi găsi nici o carte din Evul Mediu sau Renaştere la fel ca în limbile franceză sau Italiană, dar izolarea de sub Ceauceşcu a luat sfârşit, şi acolo va fi, sperăm, mai mult de interacţiune cu alte naţiuni europene.

1 person has voted this message useful



Amicus
Triglot
Newbie
Brazil
Joined 5725 days ago

18 posts - 18 votes
Speaks: Portuguese*, English, French
Studies: Romanian, Greek

 
 Message 11 of 26
24 September 2008 at 8:11am | IP Logged 
ongaby wrote:
Amicus wrote:
Imi place limba romana. Eu vreau sa vorbesc. Studiez acum.


Ma bucur ca iti place. Ar trebui sa te ajute putin limba nativa si franceza, macar la vocabular.


Multumesc, eu vorbesc limba franceza.
1 person has voted this message useful



ongaby
Tetraglot
Newbie
Czech Republic
Joined 5726 days ago

14 posts - 15 votes
Speaks: Romanian*, EnglishC2, French, Spanish
Studies: German, Czech

 
 Message 12 of 26
24 September 2008 at 8:16am | IP Logged 
Amicus wrote:

Multumesc, eu vorbesc limba franceza.


Eu acum ma "lupt" cu franceza. Sunt nivel intermediar, dar am invatat de mult, la scoala si n-am mai folosit-o. Inteleg destul de bine, dar scrisul si vorbitul lasa de dorit. Acum am reinceput sa invat din nou franceza. Sper sa ajung cat mai repede la un nivel avansat.
1 person has voted this message useful



Tiboţel
Newbie
Belgium
Joined 5674 days ago

4 posts - 4 votes
Speaks: Romanian

 
 Message 13 of 26
07 November 2008 at 7:37am | IP Logged 
Hai să mă prezint şi eu.
Acum m-am inscris pe acest forum pe care l-am descoperit ieri. Sînt belgian francofon şi pasionat de limbi dar din păcate până acum n-am învăţat destul de bine decât o singură limbă modernă: româna. Mă descurc în spaniolă şi citesc latina şi greaca veche dar engleza mea lasă mult de dorit. Am de gând să mă apuc de acum să învăţ mai multe limbi cât mai bine şi mă bucur că am descoperit acest forum şi site-ul care îl găzduieşte. Bineînţeles limba şi cultura română mă interesează foarte mult în continuare şi aş fi fericit să cunosc alţi mioriticofili de prin lume.
1 person has voted this message useful





Iversen
Super Polyglot
Moderator
Denmark
berejst.dk
Joined 6516 days ago

9078 posts - 16473 votes 
Speaks: Danish*, French, English, German, Italian, Spanish, Portuguese, Dutch, Swedish, Esperanto, Romanian, Catalan
Studies: Afrikaans, Greek, Norwegian, Russian, Serbian, Icelandic, Latin, Irish, Lowland Scots, Indonesian, Polish, Croatian
Personal Language Map

 
 Message 14 of 26
07 November 2008 at 9:53am | IP Logged 
Binevenit aici. Am descoperit că 'mioritic' însemnă o rasă de cîine românesc şi în consecinţă 'mioriticofil' a sa admirator - m-ai învăţat două cuvânte!

Cum se face ca un belgian francofon să alega limba română ca limba primară?
1 person has voted this message useful



Tiboţel
Newbie
Belgium
Joined 5674 days ago

4 posts - 4 votes
Speaks: Romanian

 
 Message 15 of 26
07 November 2008 at 12:19pm | IP Logged 
Intr-adevăr cuvântul mioritic e folosit acum pentru a desemna o rasă de câini ciobăneşti din România dar eu l-am folosit într-un sens mai larg, ca în expresia "spaţiul mioritic", adică spaţiul cultural românesc, prin referinţă la "Mioriţă", cea mai celebră poezie populară românească, din care după părerea multora reiese natura sufletului românesc.
(Dar sînt şi un iubitor al câinilor)

Răspunsul la întrebarea: "Cum se face ca un belgian francofon să alega limba română ca limba primară?" e următorul: ca şi mulţi belgieni am cunoscut România la începutul anilor 90 printr-o asociaţie umanitară. Am participat la mai multe călătorii cu această asociaţie şi de atunci am tot stat în România perioade mai lungi sau mai scurte.
1 person has voted this message useful



ongaby
Tetraglot
Newbie
Czech Republic
Joined 5726 days ago

14 posts - 15 votes
Speaks: Romanian*, EnglishC2, French, Spanish
Studies: German, Czech

 
 Message 16 of 26
07 November 2008 at 12:48pm | IP Logged 
Tiboţel wrote:
Hai să mă prezint şi eu.
Acum m-am inscris pe acest forum pe care l-am descoperit ieri. Sînt belgian francofon şi pasionat de limbi dar din păcate până acum n-am învăţat destul de bine decât o singură limbă modernă: româna. Mă descurc în spaniolă şi citesc latina şi greaca veche dar engleza mea lasă mult de dorit. Am de gând să mă apuc de acum să învăţ mai multe limbi cât mai bine şi mă bucur că am descoperit acest forum şi site-ul care îl găzduieşte. Bineînţeles limba şi cultura română mă interesează foarte mult în continuare şi aş fi fericit să cunosc alţi mioriticofili de prin lume.


Bine ai venit!


1 person has voted this message useful



This discussion contains 26 messages over 4 pages: << Prev 13 4  Next >>


Post ReplyPost New Topic Printable version Printable version

You cannot post new topics in this forum - You cannot reply to topics in this forum - You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum - You cannot create polls in this forum - You cannot vote in polls in this forum


This page was generated in 0.2970 seconds.


DHTML Menu By Milonic JavaScript
Copyright 2024 FX Micheloud - All rights reserved
No part of this website may be copied by any means without my written authorization.